Čiščenje je pomemben del vsakdanjega življenja. Čisto domovanje prinaša občutek udobja in dobrega počutja. Vendar pa je čiščenje lahko tudi naporna naloga, še posebej, če nimamo pravih pripomočkov in znanja. V tem članku bomo delili nekaj nasvetov za lažje in učinkovitejše čiščenje doma.
Priprava pripomočkov in čistil
Prvi korak do uspešnega čiščenja je priprava ustreznih pripomočkov in čistil. Priporočljivo je imeti:
- Metle, krpe, gobice za posamezne prostore
- Sesalnik in nastavke zanj
- Čistila za tla, pohištvo, sanitarije, steklo
- Rokavice, masko (po potrebi)
- Vedra, kante za vodo
Pomembno je, da so vsi pripomočki čisti in v dobrem stanju. Pred začetkom čiščenja pripravimo vsa potrebna čistila in pripomočke na eno mesto, da jih imamo pri roki.
Načrtovanje čiščenja
Da bo čiščenje potekalo organizirano in učinkovito, je priporočljivo pripraviti načrt čiščenja. Določimo lahko dneve v tednu za posamezne prostore ali aktivnosti. Na primer:
- Ponedeljek: kuhinja
- Torek: kopalnica
- Sreda: sesanje in brisanje prahu
- Četrtek: spalnica
- Petek: dnevna soba
- Sobota: pranje posteljnine
- Nedelja: počitek
Seveda prilagodimo načrt svojim potrebam in razpoložljivemu času. Lahko določimo tudi tedenske, mesečne in letne aktivnosti, kot so pranje oken, čiščenje peči, omar, preprog ipd.
Začetek v zgornjih prostorih
Ko imamo pripravljene vse potrebne stvari, pričnemo čistiti v zgornjih prostorih (npr. spalnice) in končamo v spodnjih (dnevna soba, hodniki). S tem preprečimo, da bi umazanija z spodnjih prostorov prišla nazaj v že očiščene zgornje prostore. Priporočljivo je tudi, da začnemo z manj umazanimi površinami.
Zaporedje čiščenja
Priporočeno zaporedje čiščenja je:
- Pobrisati prah
- Posesati tla in pohištvo
- Pomesti in pobrisati trda tla (parket, laminat)
- Umiti okna, ogledala, steklene površine
- Očistiti sanitarije
- Počistiti kuhinjo
- Posesti preproge in oblazinjeno pohištvo
- Pobrisati tla
Čiščenje posameznih prostorov
Dnevna soba
V dnevni sobi je običajno največ kosov pohištva in dekorativnih predmetov, zato je čiščenje lahko zamudno. Najprej odstranimo vse odvečne stvari z miz, omar in polic ter jih očistimo. Nato s krpo pobrišemo prah z pohištva, slik, okvirjev ipd. Tla posesamo ali pometemo, trda tla pa še pobrišemo z vlažno krpo. Na koncu še enkrat prebrišemo pohištvo. Po potrebi posestamo sedežno garnituro in oblazinjeno pohištvo.
Kopalnica
V kopalnici najprej očistimo zrcala, nato umivalnik, kad ali tuš kabino. Sledi čiščenje WC školjke z ustreznimi čistili. Ko so vse sanitarije očiščene, še pobrišemo ploščice, tla, pohištvo in končamo s sesanjem tal. Po vsakem čiščenju kopalnice temeljito prezračimo prostor.
Kuhinja
V kuhinji začnemo s čiščenjem pohištva, nato sledijo pulti, umivalnik, štedilnik in pečica. Ko so vse površine očiščene, pobrišemo še tla. Redno je treba čistiti tudi zunanjost hladilnika, pomivalni stroj in ostale velike aparate v kuhinji.
Končno čiščenje
Ko končamo s čiščenjem posameznih prostorov, sledi še končno čiščenje skupnih prostorov, kot so hodniki, stopnišča in shrambe. Tu ponovimo postopke sesanja, pometanja in brisanja tal ter brisanja prahu.
Vzdrževanje čistoče
Da ohranimo dom čist dalj časa, upoštevamo nekaj nasvetov:
- Redno sesujemo in pometamo
- Takoj pobrišemo politja in razsute drobtine
- Pospravimo stvari na svoje mesto
- Ne prinašamo umazane obutve v stanovanje
- Redno menjavamo brisače in posteljnino
Z rednim vsakodnevnim čiščenjem bo celovito čiščenje lažje in hitrejše.
Sklep
Učinkovito čiščenje zahteva načrtovanje, pripravo ustreznih pripomočkov in doslednost. Sledenje zgornjim nasvetom vam bo pomagalo, da bo čiščenje potekalo organizirano in brez nepotrebnega napora. Čisto domovanje pa vam bo prineslo občutek zadovoljstva in urejenosti.