Kaj je stari dopust
Stari dopust se nanaša na neizkoriščen letni dopust iz preteklih let. Po zakonu o delovnih razmerjih imajo delavci v Sloveniji pravico do najmanj štirih tednov plačanega letnega dopusta na leto. Vendar se včasih zgodi, da delavci zaradi različnih razlogov ne morejo izkoristiti vsega letnega dopusta, ki jim pripada.
Neizkoriščen dopust se lahko prenese v naslednje koledarsko leto, vendar le do 30. junija. To pomeni, da morajo delavci porabiti lanski dopust do 30. junija tekočega leta. Če tega ne storijo, izgubijo pravico do izrabe tega dopusta.
Zakaj je pomembno izkoristiti stari dopust
Obstaja več razlogov, zakaj je pomembno, da delavci izkoristijo stari dopust:
Zakonska obveznost
Delodajalci morajo omogočiti delavcem, da izkoristijo ves dopust, ki so si ga nabrali v preteklih letih. Če delavec zaradi bolezni ali druge opravičljive odsotnosti ni mogel izkoristiti dopusta, ga mora delodajalec omogočiti izrabiti do 30. junija naslednje leto.
Preprečevanje izgorelosti
Redno izkoriščanje letnega dopusta je ključnega pomena za preprečevanje izgorelosti in ohranjanje duševnega zdravja delavcev. Akumuliran neizkoriščen dopust lahko privede do večjega stresa in izčrpanosti.
Večja produktivnost in zadovoljstvo
Raziskave kažejo, da so spočiti in zadovoljni delavci bolj produktivni in učinkoviti. Redni dopusti vodijo k večjemu zadovoljstvu na delovnem mestu.
Preprečevanje sporov
Če delavec ne more izkoristiti starega dopusta zaradi odločitve delodajalca, lahko pride do spora. Delodajalci se morajo izogibati takim situacijam z ustreznim načrtovanjem in odobritvijo dopustov.
Kako načrtovati izrabo starega dopusta
Načrtovanje pravočasne izrabe starega dopusta je ključnega pomena. Delodajalci in delavci naj upoštevajo naslednje smernice:
Določite datum do kdaj mora biti dopust izkoriščen
Delodajalci naj delavce že v začetku leta opozorijo na rok 30.6. in jih pozovejo, da pravočasno načrtujejo izrabo starega dopusta. Priporočljivo je določiti interne datume, do kdaj naj bi bil dopust izkoriščen (npr. 31.3.).
Preglejte stanje neizkoriščenega dopusta
Delodajalci naj redno preverjajo evidenco neizkoriščenega dopusta, delavce pa opozarjajo na morebitne večje zaostanke. Priporočljivi so kvartalni pregledi stanja.
Načrtujte termine skupaj z delavci
Delavci naj čim prej predlagajo termine, ko želijo izkoristiti stari dopust. Delodajalci naj jim pri načrtovanju aktivno pomagajo in uskladijo termine z delovnim procesom.
Bodite fleksibilni
Če je le mogoče, bodite pri odobravanju dopustov fleksibilni – omogočite deljive dopuste, dopuste izven glavne sezone ipd. To bo delavcem olajšalo izrabo dopusta.
Kako ravnati, če delavec ne more ali noče izkoristiti starega dopusta
Kljub načrtovanju in dogovorom se včasih zgodi, da delavec ne more ali noče izkoristiti starega dopusta. V takih primerih velja:
Preverite razloge
Če delavec noče na dopust, preverite zakaj. Morda potrebuje dodaten čas za dokončanje nalog, fleksibilnejše datumske opcije ipd. Bodite pripravljeni poiskati kompromis.
Opozorite na posledice
Delavca opozorite, da bo po 30.6. izgubil pravico do izrabe lanskega dopusta. Poudarite pomen dopusta za njegovo zdravje in delovno učinkovitost.
Dokumentirajte komunikacijo
Vso komunikacijo z delavcem glede načrtovanja in opozoril o izgubi dopusta ustrezno dokumentirajte (zapisniki sestankov, elektronska pošta). Tako boste imeli dokaze, če pride do spora.
Poiščite nadomestne rešitve
Če delavec resnično ne more na dopust, mu predlagajte nadomestne možnosti – npr. izraba dopusta med boleznijo, prenos dela dopusta v naslednje leto. Če ni druge možnosti, bo moral preostanek dopusta izgubiti.
Sklepne misli
Redno izkoriščanje letnega dopusta, vključno s starega neizkoriščenega dopusta iz preteklih let, je za delavce izjemnega pomena. Zato morajo delodajalci storiti vse, kar je v njihovi moči, da delavcem omogočijo izrabo dopusta v skladu z zakonodajo. Z ustreznim načrtovanjem in fleksibilnostjo bodo zmanjšali možnost sporov in pripomogli k večjemu zadovoljstvu ter produktivnosti delovne sile.